Ewelina to 9-letnia dziewczynka ucząca się w Niepublicznym Ośrodku Rewalidacyjno-wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem “RAFA” w Wodzisławiu Śląskim. Jest jednym z najmłodszych dzieci przebywających w RAFIE, ma zaburzenia ze spektrum autyzmu oraz niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym.
Gdy Ewelinka trafiła do ośrodka, była dzieckiem niemówiącym i nie miała opanowanych podstawowych umiejętności. Dzięki pracy z nauczycielami zaczęła poznawać literki, nauczyła się liczyć i czytać pojedyncze słowa. Opanowała także samodzielne podpisywanie się oraz rysowanie po śladzie. Często myliła jednak litery, szczególnie te o podobnym kształcie (np. M i W). Była również konieczność intensywnego, dalszego ćwiczenia mowy. Był to moment, gdy do RAFy zawitał Musicon.
Dziewczynka na samym początku była zaciekawiona urządzeniem, ale podchodziła do niego ostrożnie, niepewnie. Należy wspomnieć, że Ewelina boi się wszelkich urządzeń wymagających podłączania do prądu. Po krótkim czasie oswoiła się jednak z Musiconem i zaangażowała w szykowanie sprzętu do zajęć, a także w sprzątanie po lekcjach. Z biegiem czasu dziewczynka potrafiła już samodzielnie przygotować Musicon wraz z wszystkimi jego elementami. Na jej twarzy można było zaobserwować uśmiech za każdym razem, gdy zaczynała się praca z Musiconem. Każde zajęcia z urządzeniem rozpoczynały się powitaniem z piosenką, do której dzieci uczyły się pokazywania, a kończyły pożegnaniem w tej samej konwencji. Ewelina doskonale opanowała teksty piosenek oraz pokazywanie. Mimo że śpiew Eweliny nie jest do końca wyraźny z uwagi na jej niepełnosprawność, to jednak można było zauważyć, że uczenie się musiconowych piosenek dawało jej ogromną radość.
Pierwotnie wycofana i raczej zamknięta w sobie dziewczynka, podczas zajęć z Musiconem stała się dzieckiem zdecydowanie bardziej otwartym i śmiałym. W RAFie dzieci pracują w grupach 4-osobowych. Ewelina jest w grupie z trzema chłopcami i na z początku była mało aktywna podczas zajęć. Prym wiódł zdecydowanie jeden chłopiec, którego niewątpliwą przewagą był fakt, iż jest on dzieckiem mówiącym. W toku trwania zajęć nauczycielom udawało się jednak tak pracować z grupą, aby pojawiła się przestrzeń dla Eweliny, co ją ośmieliło i zaczęła aktywnie brać udział w lekcjach.
Ewelina szczególnie pokochała pracę z musiconowymi taśmami. Szczególnie przypadły jej do gustu taśmy z kolorami, literkami oraz z cyframi. Ewelina brała taśmy do rąk, uczyła się odczytywać litery, cyfry, nazywać kolory.
Regularność zajęć spowodowała, iż dziecko bardzo mocno utrwaliło sobie powtarzany materiał. U dziewczynki można było zaobserwować znaczący postęp w nauce liter i zapamiętywaniu ich kształtów. Ewelinka już nie myli literek oraz ma opanowane wszystkie cyfry. Nie ma też trudności w nazywaniu wszystkich kolorów – nawet pomarańczowego czy fioletowego, które wcześniej stanowiły dla niej kłopot.
Warto w tym miejscu podkreślić również dużą rolę pacynek w rozwoju umiejętności Eweliny. Zdecydowaną faworytką pośród wszystkich pacynek The Musicons dziewczynki jest Ula. Pacynka znacząco wyróżnia się na tle pozostałych członków grupy The Musicons, ponieważ jest większa od reszty, a także jako jedyna ma ruchomy język. Nie bez znaczenia jest również jej energetyczny kolor. Pacynka Ula i piosenka o niej z musiconowej płyty “Rytmowanki” spowodowała, iż Ewelinka zaczęła dużo lepiej i wyraźniej mówić.
Od kiedy Ewelina pracuje z zestawem Musicon CARE zauważalnie poprawiły się jej umiejętności związane z mową, czytaniem i pisaniem. Rozwinęła również swoje kompetencje społeczne: z dziecka wycofanego i małomównego, stała się osobą śmielszą, dużo bardziej otwartą i odważną. Z jednej strony muzyka i śpiew, a z drugiej elementy dodatkowe, takie jak pacynki i taśmy sprawiły, że dziewczynka pokochała pracę z Musiconem i jest gotowa na nowe wyzwania.
Dziękujemy pani Monice Bartnik z NORW “RAFA” za podzielenie się z nami historią Eweliny.