Historia Vanessy z Niepublicznego Przedszkola Terapeutycznego SYNAPSIS
Vanessa to siedmiolatka w spektrum autyzmu z niepełnosprawnością sprzężoną. Pochodzi z Wietnamu, uczy się języka polskiego, na poziomie komunikatywnym potrafi porozumiewać się także w języku angielskim i chętnie uczy innych wietnamskiego. Vanessa uczęszcza do Niepublicznego Przedszkola Terapeutycznego SYNAPSIS, a do projektu „M-Terapia – innowacyjny zestaw terapeutyczny dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami, znoszący bariery w edukacji” dołączyła we wrześniu 2021 roku i to właśnie wtedy po raz pierwszy zetknęła się z Musiconem.
Dziewczynka uważnie obserwowała prowadzących zajęcia terapeutów, dzięki czemu bardzo szybko opanowała obsługę urządzenia i montaż jego poszczególnych elementów. Warto podkreślić, że pomimo bariery językowej, Vanessa w bardzo krótkim czasie zaczęła prawidłowo nazywać poszczególne elementy urządzenia i jasno komunikować, którego z nich aktualnie potrzebuje. W czasie tej półrocznej przygody z Musiconem, dziewczynka wielokrotnie inicjowała nowe rodzaje zabaw i ćwiczeń ruchowych z wykorzystaniem musiconowych akcesoriów (mat sensorycznych, pacynek lub piosenek z płyty „Rytmowanki”). Co więcej, potrafiła zachęcić do nich pozostałych uczestników zajęć oraz samych prowadzących. Znalazła również wiele nietypowych zastosowań dla bębna Musiconu. Czasem sprawiała, że zmieniał się on w urządzenie do masażu, a innym razem w huśtawkę dla pacynek.
To właśnie zabawa z pacynkami The Musicons stanowiła dla dziewczynki szczególnie atrakcyjną formę aktywności, wyraźnie stymulującą rozwój jej kreatywności i umiejętności społecznych. Podczas zabawy z zapałem budowała dla pacynek domki z elementów maty sensorycznej. Zdarzało się, że na zajęcia przynosiła również własne maskotki, by te mogły zaprzyjaźnić się z bohaterami The Musicons. Jaco szybko stał się ulubioną postacią Vanessy, a piosenka o tym samym tytule – ulubionym przebojem. Wizerunek Jaco dominował w jej pracach plastycznych – dziewczynka lepiła dla niego sushi z plasteliny, a jego podobizna bardzo często pojawiała się w rysunkach Vanessy.
Oprócz treningu motoryki małej i dużej, praca z Musiconem miała ogromne znaczenie w procesie rozpoznawania przez dziewczynkę liter, cyfr i dźwięków. W ciągu sześciu miesięcy uczestnictwa w projekcie „M-Terapia” zaobserwowano u niej znaczny wzrost umiejętności poznawczych oraz poprawę procesu asocjacji i myślenia przyczynowo-skutkowego. Wyraźnie rozwinęły się też jej umiejętności prowadzenia dialogu, a także odmian czasownikowych i rzeczownikowych w języku polskim. Poprawie uległa również umiejętność koncentracji na wykonywanym zadaniu, jak i współdzielenie pola uwagi. Dziewczynka bardzo chętnie uczestniczyła w zajęciach i aktywnościach z Musiconem, a terapeuci pracujący z nią również podczas trwania projektu, jednogłośnie stwierdzili, że jest to urządzenie uszyte na miarę Vanessy.
Dziękujemy pani Zuzannie Fidurskiej z Niepublicznego Przedszkola Terapeutycznego SYNAPSIS za podzielenie się z nami historią Vanessy.